Trochę o stylach – Klasyczny czy glamour ?

Projektowanie wnętrz to dziedzina, która zajmuje się kreowaniem funkcjonalnych, estetycznych i przyjaznych dla użytkowników przestrzeni mieszkalnych, biurowych czy komercyjnych. Ważnym elementem tego procesu jest dobór stylu, który wpłynie na całe wnętrze i nada mu charakteru. Na rynku istnieje wiele stylów, które z powodzeniem można zastosować w projektowaniu wnętrz. Wśród nich warto wyróżnić m.in. styl industrialny,  nowoczesny, klasyczny czy glamour. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, które wpłyną na ostateczny wygląd wnętrza.

Styl Glamour

Styl glamour to styl, który skupia się na eleganckim i luksusowym wyglądzie. Wnętrza urządzone w tym stylu zwykle wyróżniają dodatki takie jak kryształowe żyrandole, złocone lub posrebrzane ramy i welurowe meble. Oprócz weluru, materiałem ozdabiającym te wnętrza są : satyna i atłas – materiały mieniące i odbijające światło.

Kolory są zwykle jasne i stonowane, ale mogą być również bardziej wyraziste. Często są to szarości, biel oraz czerń. Nie odłącznym elementem stylu glamour jest również sztukaterią.

Elementem nadającym spójność powinno być wrażenie luksusu. Materiały użyte w tych wnętrzach powinny być wysokiej jakości lub być bardzo dobrą imitacją oryginałów. We wnętrzach tych nie może zabraknąć drewna, metali, kryształów. Dość istotne są również lustra , które optycznie powiększą nam pomieszczenie ale również nadadzą mu błysku.

Styl Klasyczny

Styl klasyczny to styl, który czerpie z tradycyjnych wzorów i stylów z przeszłości. Kolory są stonowane, a meble zazwyczaj wykonane z ciemnych drewnianych materiałów. Dodatki są zazwyczaj eleganckie i proste. Styl ten jest zawsze na czasie – przykładem są eleganckie i przytulne mieszkania, gdzie króluje harmonia, umiar oraz prostota. W wykorzystaniu tego stylu ważna jest symetria. Charakteru wnętrzom nadają sztukaterie na ścianach, eleganckie oprawy świetlne oraz tkaniny.

Wracając do wcześniej wspominanej symetrii, zasada ta odgrywa dużą rolę w stylu klasycznym. Polega ona na m.in. ustawieniu mebli lub elementów wyposażenia symetrycznie wobec siebie. To samo tyczy się elementów komponujących dane wnętrze, np. jeśli zaprojektowane wnętrze na zasadzie koła , motyw ten powiela się zarówno na podłodze jak i na suficie, a meble posiadaj kształty zaokrąglone. Jeśli chodzi o detale należy zachować umiar, by uniknąć przeładowania wnętrza.

Kolorystyka we wnętrzach klasycznych powinna być utrzymana w brązach, kremach i beżach. Dopuszczalne są również takie kolory jak niebieski, bordowy lub zielony. Kolorami akcentującymi są złoto i srebro. Styl ten kojarzy się z solidnością w postaci materiałów, np. meble w miarę możliwości powinny być zrobione z drewna najlepiej egzotycznego, ciemnego bądź z materiałów dobrze go imitujących.

Podsumowanie

Oba style są do siebie podobne , jeśli chodzi o stonowane kolory, natomiast różnią się co do dodatków. W jednym są one lekkie, błyszczące, eleganckie, za to w drugim ciężkie, stonowane, z zachowaniem uroku tzw. Zamkowego. Styl glamour znajdzie swoich zwolenników wśród osób, które lubią wszystko co się błyszczy, świeci, odnajdują się w jasnych pomieszczeniach wypełnionych złotem, srebrem oraz pikowanymi meblami z weluru. Z kolei styl klasyczny będzie idealnym wyborem dla osób, które uwielbiają uniwersalność, a także cenią sobie elegancję oraz tradycję , idące w parze z przytulnością i ciepłem.