Kuchnia – ergonomia i funkcjonalność.
Projekt kuchni – na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie ma tu dużej filozofii, jednak każdy projekt musi być dobrze przemyślany, tak by kuchnia była funkcjonalna i ergonomiczna, a do tego oczywiście piękna. Nieważne jest to czy kuchnia jest duża, mała czy średnia – każdą da się zaprojektować tak aby spełniała najważniejsze elementy funkcjonalności.
Ważne jest określenie stref, których rozmieszczenie jest uzależnione od układu kuchni, które może być jednorzędowe, dwurzędowe, w literę U,G,L , z wyspą.
Jednym z etapów w projektowaniu jest rozmowa z inwestorem i na podstawie rozmowy określenie potrzeb do których należy dopasować ergonomię oraz funkcjonalność w kuchni.
Ergonomia – co to jest ?
Może zacznijmy od tego co to jest w ogóle ergonomia. Ergonomia jest to tzw. Dostosowanie miejsca do pracy uzależnione od potrzeb jej użytkowników. Pytanie, które się nasuwa to na co zwrócić uwagę aby nasze pomieszczenie było. Należy zadbać o odpowiedni układ, głębokość oraz wysokość szafek, dobre oświetlenie oraz podział na strefy.
Najważniejsze zasady ergonomii w kuchni.
Należy pamiętać o ustawieniu mebli w odpowiedniej kolejności, tj. linia szafek, na której znajdzie się miejsce na blat roboczy, lodówka blisko wejścia do kuchni, zlew , następnie kawałek blatu a dopiero później piekarnik wraz z płytą indukcyjną. Blisko płyty indukcyjnej oraz piekarnika powinna znajdować się szafka z garnkami, miskami.
Kolejną ważną zasadą jest dopasowanie wysokości mebli. Nie każdy o tym wie, ale blat roboczy w kuchni powinien być dopasowany do wysokości osób najczęściej go użytkujących. Na przykład dla osoby mającej około 160 – 175 cm najlepszą wysokością blatu będzie 85-90 cm.
Dlaczego tak ważne jest zaplanowanie kuchni?
Kolejność mebli i sprzętów kuchennych ma znaczenie. Aby nie zaburzyć ciągu kuchennego, należy pamiętać o kolejności stref ( szerzej opiszemy je w następnym artykule). Chodzi o to aby korzystając przykładowo ze zlewu, nie chodzić po całej kuchni szukając miejsca na odłożenie suchych naczyń bądź po powrocie z zakupów mieć lodówkę w zasięgu ręki tak aby nie chodzić po całej kuchni.
Strefy kuchenne
Strefy, które wyróżniamy w kuchnią to :
– Zapasów
– przechowywania
– zmywania
– przygotowywania
– gotowania
Prawidłowe ustawienie kuchni według podanych stref, skraca odcinki pokonywane w kuchni do minimum.
Podsumowanie
Podsumowując – każdą kuchnię da się zaprojektować w sposób ergonomiczny i funkcjonalny bez względu na to czy jest ona duża czy mała. Ergonomia ma duże znaczenie w projektowaniu kuchni. Jest uzależnione od układu kuchni oraz określenia stref kuchennych, które przybliżymy w następnym artykule.