Rodzaje frontów kuchennych – które wybrać ?

Fronty kuchenne, oprócz blatu stanowią główny element estetyczny kuchni. To od nich zależy ostateczny jej wygląd. Pomijając fakt doboru koloru, fronty możemy wybrać zarówno z płyty laminowanej , fornirowane, akrylowe, lakierowane w macie, w połysku itd.

Każdy z nich ma swoje zalety oraz cechy charakterystyczne.

Fronty – płyta laminowana

Wykonane są z płyty wiórowej bądź mdf. Są one wytrzymałe na wysokie temperatury. Są odporne na zarysowania. Najczęściej używane są na korpusy.  Ich cena jest dość przystępna oraz posiadają one szeroką gamę kolorystyczną oraz dekoracyjną.

Fronty akrylowe

Jest to najczęściej płyta mdf, czyli płyta gęstsza od płyty wiórowej z wierzchnią warstwa akrylu.
Fronty akrylowe popularne na rynku od kilku lat z powodzeniem zyskują nowych zadowolonych użytkowników. Poprawnie wykonane Fronty akrylowe są w pełni wilgocioodpornej.
Liczba dekorów systematycznie rośnie, jednak jest to mniejsza ilość niż w przypadku frontów z płyty laminowanej.
Fronty akrylowe są odporne na działanie UV, oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Fronty lakierowane

Fronty to bardzo elastyczne rozwiązanie, z racji tego że możemy uzyskać każdy kolor oraz każdy frez(wzór) frontu. Ich zaletą jest to, że nośnikiem również jest płyta mdf oraz to, że fronty lakierowane można naprawić, tzn. lakiernik który produkuje takie fronty jest w stanie naprawić uszkodzony front. Cena jest wyższa niż frontów z płyty laminowanej, a zbliżona do frontów Akrylowych.
Fronty lakierowane mogą tworzyć też popularne dziś ryfle. Poprawnie wykonane fronty lakierowane są również wilgocioodporne.

Fronty fornirowane

Fronty fornirowane są materiałem zdecydowanie innym niż poprzednie rodzaje frontów z racji tego, że mamy do czynienia z naturalną okleina- od oklein popularnych typu dąb po okleiny egzotyczne.
Fronty fornirowane po polakierowaniu stają się odporne na wilgoć. Moim zdaniem są to fronty piękne aczkolwiek trudne w naprawie. Cena tych frontów uzależniona jest od rodzaju drewna. Popularne rodzaje drewna będą tańsze niż fronty akrylowe, jednak droższe niż fronty z płyty laminowanej. Jeśli chodzi o dekory egzotyczne – cena będzie zdecydowanie najwyższa z tego zestawienia, ale z pewnością fronty te będą też najbardziej zjawiskowe.

Fronty te pokryte są warstwa cienkiego naturalnego drewna tzw. Forniru, najczęściej płytą użyta do produkcji takich frontów jest płyta wiórowa taka sam jak przy frontach lakierowanych.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o to jaki materiał wybrać na fronty, naszym faworytem są fronty lakierowane ze względu na swoją uniwersalność i ogrom wyboru w każdej kwestii ( kolor, kształt ).
Popularność frontów w mojej ocenie:
– fronty z płyty meblowej,
– fronty lakierowane frezowane lub gładkie,
– fronty akrylowe,
– fronty fornirowane,
Podsumowując fronty meblowe to temat bardzo obszerny, od prostych frontów z płyty laminowanej po okleiny fornirowane egzotyczne, każdy z klientów jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Każde z powyższych możliwości jest ciekawym i dobrym rozwiązaniem jednak przyszły użytkownik frontów musi określić intensywność prac prowadzonych w kuchni, rodzaj użytkowania itp. Od frontów bardziej odpornych do bardziej delikatnych